اطلاعات صنعت هوانوردی و هواپیمایی | Aviation info

اطلاعات مرتبط با صنعت هوانوردی و هواپیمایی

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی - ایکائو (ICAO)

     ICAO مخفف عبارت International Civil Aviation Organization یکی از نهادهای رسمی سازمان ملل متحد است که بر اساس معاهده شیکاگو که قرارداد هواپیمایی بین‌المللی کشورها (غیر دولتی) می‌باشد، تاسیس گردید. مأموریت ایکائو یکسان‌سازی استانداردهای بین‌المللی پروازی و مدیریت خطوط هوایی در سطح بین‌المللی است.

 

 

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی - یاتا (IATA)

     IATA خلاصه عبارت (International Air Transport Association) و نام انجمنی شکل گرفته در سال 1945 با بیش از 260 عضو شرکت هواپیمایی بین‌المللی است (اعضای فعال و وابسته‌ای که دولت آنها باید در ایکائو یعنی سازمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی عضو باشد) و در حال حاضر دفتر اصلی آن در مونترآل کانادا مستقر می‌باشد و حدود 85 درصد از ترافیک جهانی هوایی را به خود اختصاص داده است.

     اهداف این انجمن غیردولتی و غیرسیاسی، استانداردسازی قیمت، بلیت، بارنامه، توسعه حمل و نقل هوایی ایمن و اقتصادی به نفع مردم و همکاری با سایر سازمان‌های بین‌المللی هواپیمایی می‌باشد.

 

 

سازمان‌های هوانوردی مشترک (JAA)

     JAA مخفف عبارت انگلیسی (Joint Aviation Authorities) 

 

 

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا - یاسا (EASA)

     EASA فرم کوتاه عبارت (European Union Aviation Safety Agency) یعنی آژانس ایمنی هوانوردی اروپا می‌باشد که مسئول قانونی تنظیم مقررات و اجرای قوانین هوانوردی در اتحادیه اروپا از طریق تصویب آنها در کمیسیون اروپا، شورای اتحادیه اروپا و پارلمان اتحادیه اروپا است که در سال 2003 میلادی شکل گرفت و توانست با تصویب مقررات ایمنی هوانوردی از سازمان‌های مشترک هوانماردی (JAA) پیشی بگیرد و کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) مجبور به عضویت و رعایت قوانین این سازمان شده‌اند . ساختمان اصلی این آژانس در شهر کلن آلمان قرار دارد.


 

سازمان هواپیمایی کشوری - کائو (CAO)

     CAO مخفف عبارت (Civil Aviation Organization)


 

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران - آیرا (AIRA)

     AIRA مخفف عبارت (Association of Iranian airlines) یک تشکل صنفی که با مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی در سال 1376 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. در حال حاضر این انجمن با 15 شرکت هواپیمایی خصوصی و دولتی فعال شامل شرکت‌های هواپیمایی هما (ایران ایر)، آسمان، ماهان، معراج، کیش، ایرتور، قشم، سپهران، وارش، زاگرس، کاسپین، تابان، آتا، کارون، مکران، پویا، ساها، فلای پرشیا، شرکت هلیکوپتری ایران و شرکت هواپیمایی پارس به فعالیت خود ادامه می‌دهد. رسالت اصلی این انجمن، پیگیری و دفاع از منافع صنفی ... ادامه مطلب

 

 

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران

     Iran Airports Company یا همان شرکت فرودگاه‌های ایران

 

 

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

     مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور که چندی پیش به دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری تغییر نام یافت (Civil Aviation Technology College) که در مقاطع کاردانی و کارشناسی با رشته‌های مهندسی تعمیر و نگهداری‌ هواپیما، مهندسی هوانوردی و مراقبت پرواز، مهندسی الکترونیک‌ و مخابرات هواپیمایی و علوم پایه و انسانی به امر مهم تربیت نیروی متخصص در صنعت هوانوردی و هواپیمایی ایران نقش به سزایی ایفا می‌نماید.

 

 

بلیط هواپیما | تور | هتل | آل تراول
بلیط هواپیما | تور | هتل | ویزا | آل تراول )
استفاده از مطالب این سایت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت و خدمات سئو : SeoExpert.ir
  • ابتدای صفحه